ساپورت اتصالات

1402.12.11
G4 Supporting
0

سیستم ‌های ساپورت اتصالات، به عنوان اجزای حیاتی که نقش مهمی در نگهداری و مهار بارهای وارده از تجهیزات به سازه و همچنین تحمل وزن تأسیسات در ساختار یک ساختمان دارند، شناخته می شوند. این ساپورت ‌ها با انواع و اشکال مختلف در موقعیت ‌های متنوعی برای اتصال تأسیسات به سازه اصلی به کار می ‌روند

همانطور که از نام ساپورت‌ های اتصالات پیداست، این ابزارها برای اتصال تأسیسات به سازه اصلی ساختمان استفاده می ‌شوند. در واقع، با کنترل و مهار وزن تأسیسات، آن ‌ها را به سازه اصلی متصل کرده و در برابر بارهای مختلف مانند بارهای ناشی از زلزله یا تغییرات دما، مقاومت ایجاد می ‌کنند. این ساپورت ‌ها می ‌توانند در شکل ‌های مختلفی مانند اتصالات روی کف، نردبان و زیر سقفی نصب شوند .


ساپورت اتصالات

نحوه نصب ساپورت اتصالات تأسیسات


در زمان های گذشته، برای استحکام بخشیدن به انواع تأسیسات و ساپورت اتصالات، از میلگرد هایی با مقاومت کم استفاده می ‌شد. روش اجرای کار به این صورت بود که یک میلگرد را از دو سوی لوله آویزان کرده و سپس میله نگه ‌دارنده را به آن‌ جوش می دادند. این شیوه باعث می ‌شد تا تأسیسات توانایی تحمل وزن بالا را داشته باشند.

اما این تکنیک بسیار نا مطمئن و خطرناک بود. همین امر باعث شد تا صنعت گران با تولید اتصالات ساپورت، یک روش نوین برای نگه ‌داشتن تأسیسات و لوله ‌ها ابداع کنند. در این شیوه جدید، بر خلاف نوع سنتی، جوش کاری اجزای ساپورت تاسیسات به میله‌ های نگه ‌دارنده وجود ندارد. در واقع کافی است آن ‌ها را با پیچ و مهره از طریق یکی از سیستم ‌های SL – SM – SH به هم متصل کنید.

برای این کار ابتدا یک میله مخصوص نگه ‌دارنده از سقف آویزان شده تا امکان پیچ و مهره کردن ساپورت به آن فراهم شود. در مرحله بعد، به هر اندازه ‌ای که نیاز باشد می‌ توان ساپورت ‌ها را به آن پیچ و مهره کرد و هر زمان که لازم باشد، آن‌ ها را جدا کرد. این ساپورت ‌ها از جنس فولاد گالوانیزه ساخته شده ‌اند که به خاطر مقاومت بسیار زیاد در برابر رطوبت، فرسایش، خوردگی، نفوذ آب و تأثیرات حرارتی، کاربردی تر هستند .


انواع ساپورت اتصالات


اگر بخواهیم تقسیم ‌بندی ساپورت ‌های تأسیسات را بر اساس نوع ساخت تجهیزات معرفی کنیم، به دو دسته اصلی تقسیم می ‌شوند که عبارت اند از :


روش سنتی


معمولاً فرآیند ساخت و اجرای ساپورت‌ های تأسیسات مکانیکی و الکتریکی به صورت سنتی انجام می ‌شود. این فرآیند شامل اتصال انواع پروفیل ‌ها (ناودانی، نبشی و میلگرد های فولادی) در کارگاه است. این عملیات شامل اندازه ‌گیری، برش، جوش کاری، سوراخ کاری، رنگ‌ کاری و در نهایت نصب هستند.

به طور کلی، ساپورت اتصالات با استفاده از سازه فولادی ساختمانی که به عنوان آویز از سقف عمل می کنند، در محل جوش کاری شده و سپس ساخته و نصب می گردند. در این فرآیند، اندازه‌ گیری دقیق، برش‌ کاری صحیح، جوش کاری کارآمد، سوراخ کاری دقیق، رنگ ‌کاری اصولی و نهایتاً نصب با دقت انجام می شود.

همچنین در این شیوه، برای نگه ‌داشتن لوله روی ساپورت، از بست ‌های کرپی یا U-Bolt نیز استفاده می ‌شود. این عناصر نه تنها به استحکام لوله کمک می‌ کنند بلکه امکان جا به ‌جایی و تنظیم اندازه آن را نیز فراهم می ‌سازند .


ساپورت اتصالات مدولار یا پیش ساخته


نوع دیگر از ساپورت ‌های تأسیسات، ساپورت مدولار یا ساپورت ‌های پیش‌ ساخته هستند. این ابزار پروفیل‌ های C-Channel یا U-Channel با سوراخ ‌های گالوانیزه را شامل می‌ شوند. در این شیوه تجهیزات ساپورت ساختمان، برای اتصالات نیازی به عملیات جوش کاری نیست؛ بلکه از راد گالوانیزه برای آویز از سقف استفاده می ‌شود.

در واقع در این تکنیک، پروفیل ‌هایی با شکل مقطع مناسب، به جای پروفیل‌ های سنتی استفاده می ‌شوند. این ابزار نه تنها سبک ‌تر از نسخه‌ های سنتی هستند، بلکه به دلیل وجود سوراخ‌ های لوبیایی و پوشش گالوانیزه، به صورت کاملاً آماده برای نصب، می ‌باشند.

مزایای استفاده از سیستم ساپورت ‌های پیش‌ ساخته شامل:

 • ظاهر شکیل و زیبا
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • حذف کامل عملیات جوش کاری
 • افزایش سرعت در عملیات ساخت
 • کاهش خطای انسانی به دلیل کاهش حجم عملیات ساخت
 • ارائه خدمات مهندسی در زمینه طراحی، مشاوره و آموزش
 • قابلیت ایجاد تغییرات در همه ی مراحل کار به دلیل دمونتاژ
 • وجود اسناد و مشخصات باربری به صورت جداول مشخصات محصول

ساپورت اتصالات برای لوله های پلیمری و فلزی


همان طور که گفتیم، ساپورت یا تکیه ‌گاه پیشرفته برای اتصالات تأسیسات، یک سیستم بدون نیاز به جوش کاری است. این ابزار قادر به تحمل بارهای سنگین با بهترین کیفیت ممکن است. استفاده از ساپورت لوله به شکل پیش ‌ساخته در بخش‌ های مختلف تأسیسات ساختمان، به صرفه ‌جویی در هزینه‌ ها و ارائه کار با بهترین کیفیت کمک می ‌کند.

ساپورت لوله، در سیستم‌ های لوله‌ کشی، به منظور ایجاد تعادل در میان شیرآلات و جلوگیری از لرزش آن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این ابزار می ‌توانند اتصالات فولادی را در اندازه ‌های مختلف پوشش دهند. انواع ساپورت لوله عبارت اند از:

 • ساپورت رایزری،
 • ساپورت  U-شکل
 • کلایویز و اسپرنکسر،
 • تکیه گاه لوله در مدل های مهره ‌دار و  U-دار،
 • ساپورت سنگین برای سیستم‌ های لوله ‌کشی از جنس فولاد.

این تنوع در ساختار ها به ارائه تجهیزات مختلف برای نگهداری و پشتیبانی از لوله ‌ها و تجهیزات گوناگون در سیستم‌ های لوله‌ کشی کمک می کند. در واقع این ابزار، به عنوان عناصر اساسی در افزایش استحکام، تعادل و جلوگیری از لرزش در سیستم ‌های تأسیسات محسوب می شوند.


ساپورت اتصالات لوله پلیمری


ساپورت نوع پلیمری از جنس UPVC  و PP تولید شده و مشخصه ها و ویژگی های به خصوصی دارد. مقاومت بسیار بالا در برابر هدایت الکتریکی، شوک ‌های حرارتی و تغییر رنگ UV از مزیت های آن است. این خصوصیات باعث می ‌شود که بسیاری از پیمانکاران در سیستم ‌های لوله و اتصالات پروپیلن از این جنس ساپورت لوله استفاده کنند.

این ابزار باید انعطاف پذیری بالا و جنس مقاوم و با کیفیتی داشته تا به عنوان گزینه ‌ای مناسب برای پوشش لوله ‌های تک لایه شناخته شوند. ساپورت لوله‌ های پلیمری از دوام بالایی برخوردار هستند و به عنوان یک انتخاب مطلوب برای سیستم ‌های مختلف لوله‌کشی ساختمان و همچنین در فضای باز به کار می ‌روند. همچنین این لوله ها، برای قسمت های کابل‌ کشی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.


ساپورت لوله فلزی


این ابزار، از جنس فلزهای چکش خوار ساخته می ‌شوند. به همین دلیل، پیمانکاران ترجیح می ‌دهند در نگه ‌داری از لوله ‌های فولادی و اتصالات اطراف آن، از این نوع ساپورت‌ استفاده کنند. محافظ های لوله‌ های فلزی با توجه به جنس مقاومی که دارند، برای سیستم ‌های لوله‌ کشی بسیار سخت و مستحکم، تولید شده ‌اند. در واقع گزینه ‌ی مناسبی برای استفاده در سیستم ‌های تأسیسات لوله ‌کشی داخلی ساختمان می باشند. ساپورت ‌های لوله ‌های فلزی با مقاومت بالا در برابر زنگ ‌زدگی و خوردگی تولید می شوند.


تکیه گاه لوله ثابت و متحرک


تکیه‌گاه لوله به صورت زیر توضیح داده می ‌شود :


ساپورت ثابت


ساپورت اتصالات لوله به شکل ثابت، یکی از ابزارهای کارآمد در سیستم لوله ‌کشی است که به عنوان کفشک یا Shoe نیز شناخته می ‌شود. این نوع ساپورت، توسط بسیاری از مهندسین و پیمانکاران تأسیسات ساختمان به عنوان یک انتخاب کارآمد، مطرح شده است. تکیه ‌گاه ثابت، توانایی تحمل وزن زیادی را داشته و در موارد مختلفی به کار می رود. این ابزار، در نقش تکیه ‌گاه Anchor  نیز عمل کرده و پایه‌ ی آن، توسط یک پیچ مقاوم به محل نصب اتصال پیدا می کند.

این تکنیک را می‌ توان به دو دسته خطوط عایق دار و خطوط گالوانیزه تقسیم کرد. در ساپورت لوله‌ های رک و درز دار از خطوط عایق دار برای برقراری تعادل بهینه در آن ‌ها استفاده می ‌شود. بهره مندی نادرست از خطوط عایق دار می‌ تواند باعث جا به جایی گرما بین انواع سیالات و محیط پیرامون آن گردد.

در دسته دوم، ساپورت ‌های ثابت از خطوط گالوانیزه استفاده می ‌کنند. همچنین، در اتصالات لوله ‌های فولادی که به زنگ زدگی دچار نمی ‌شوند، اتصال خطوط لوله به ساپورت ‌های فولاد کربنی به دلیل یکپارچه نبودن مواد تشکیل‌ دهنده آن‌ ها، امکان ‌پذیر نیست. با توجه به مزایای اقتصادی بست‌ های مهار، پیمانکاران برای اتصالات گالوانیزه از این نوع بست ‌ها بهره می برند .


ساپورت اتصالات متحرک


تکیه گاه متحرک، از ترکیب ساپورت صلب Guide و تکیه گاه وزنی Shoe ایجاد می شود. این ابزار با انجام وظایف اصلی تحمل نیروی زیاد وزن و جلوگیری از جا به جایی ‌های ناشی از شرایط آب و هوایی و محیطی، قابلیت فراهم کردن جا به جایی خطوط لوله به صورت طولی را نیز دارا است.

در واقع، با توجه به دمای متغیر در خطوط لوله، جا به جایی ‌های طولی که ناشی از انبساط و انقباض مواد در اثر تغییرات دماست، توسط این ساپورت مدیریت و کنترل می ‌شود. این ویژگی ‌ها به ساپورت متحرک امکان می ‌دهند که به صورت اثر بخش در مقابل شرایط پیچیده محیطی و هوایی عمل کرده و ایمنی و استحکام سیستم لوله‌ کشی را تضمین نماید .


نکات مهم در ساپورت اتصالات تاسیساتی


برای مجموعه ‌ای که از ساپورت لوله ‌های به شکل U و پیچ و مهره دار تشکیل شده و با عناصری نظیر U Bolt و تسمه Straps در ارتباط هستند، دمای در نظر گرفته شده، دمای درون لوله است. در نتیجه، احتمال می‌ رود که افزایش دما باعث کاهش استحکام این لوله ‌ها گردد. در نتیجه، باید اثرات ناشی از گرمای لوله را برای تعیین اندازه لقی فضایی Gap و طراحی نیروهای اصطکاکی مد نظر قرار داد.

همچنین در سیستم ‌های لوله کشی که همواره در معرض دماهای بالا یا تقطیر قرار دارند، انتخاب بهترین عایق و مدیریت درست ضخامت آن، بسیار حائز اهمیت است. همچنین، در طراحی ساپورت لوله باید سازگاری مواد مورد استفاده و همچنین بررسی سیستم‌ های لوله کشی و اتصالات آن مد نظر قرار گیرد. 

در صورتی که تکیه گاه، غیر متجانس با لوله باشد، از یک لفاف خنثی برای جلوگیری از خوردگی گالوانیک بین این مواد استفاده می ‌شود. همچنین، انتخاب ساپورت اتصالات لوله باید با توجه به شرایط محیطی انجام شده تا نیاز های پیرامون آن را به بهترین شکل ممکن برآورده سازد.

علاوه بر این، تمام تکیه گاه ‌ها باید به شکل دوره ‌ای مورد بازبینی قرار گیرند. بررسی ساپورت ها، به عوامل مختلفی نظیر پیچیدگی سیستم لوله کشی، نوع ساپورت و شرایط محیطی آن، بستگی دارد؛ بنابراین، در انتخاب این ابزار بهتر است از نوعی استفاده شود که نیاز به بازبینی کمتری داشته باشد .


اهمیت تهیه ساپورت اتصالات از مراکز معتبر


از آن جایی که تهیه ابزار ساپورت اتصالات تأسیسات با کیفیت، بسیار حیاتی است، بهترین راه برای اطمینان از عملکرد بهینه، انتخاب ابزار از شرکت‌ های معتبر و شناخته ‌شده است. مراکز با سابقه در این صنعت، محصولاتی با استاندارد های بالا و مواد مطمئن فراهم می ‌کنند.

این ابزارها نه تنها به عنوان ساپورت مناسب برای اتصالات تأسیسات عمل می ‌کنند بلکه مقاومت و کارایی آن ها را در مواجهه با شرایط محیطی مختلف تضمین می نمایند. برای اطمینان از بهترین ابزارها، همواره توصیه می ‌شود با شرکت‌ های با تجربه و شناخته ‌شده در این زمینه همکاری نمایید.

یکی از این شرکت های حرفه ای در این زمینه، شرکت ما است که با هدف ارتقاء تولید و اقتصاد ملی، محصولات با کیفیتی بر اساس استاندارد های جهانی تولید می کند. این گروه به دنبال افزایش اشتغال جوانان و تضمین ثبات قیمت، احترام به حقوق مصرف‌ کننده و جلب رضایت آن ها مشغول به کار است.


سؤالات متداول در زمینه ساپورت اتصالات


ساپورت اتصالات لوله های تاسیساتی چیست ؟

ساپورت لوله یا نگهدارنده‌ های لوله ‌های تأسیساتی، ابزارهای پیش ساخته ‌ای هستند که برای استقرار و تثبیت لوله‌ ها و اتصالات آن ها به کار می‌ روند .


ویژگی های ساپورت لوله های پلیمری چیست ؟

ساپورت اختصاصی برای لوله‌ های پلیمری با انعطاف پذیری عالی طراحی شده و قابلیت ارائه یک گزینه مناسب برای پوشش لوله‌ های تک لایه را دارا است .


تکیه گاه های لوله های فلزی چه مشخصه هایی دارند ؟

تکیه گاه لوله های فلزی با جنس مستحکم، به عنوان مناسب ترین گزینه برای سیستم های تاسیسات داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند .



نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا
اینستاگرام گروه چهار قرن
تلفن گروه چهار قرن
واتس آپ گروه چهار قرن